Mogućnosti primjene kolorimetrijske kalibracije na male reprodukcijske sustave D. Agić; A. Poljičak; L. Mandić Sažetak Kolorimetrijski pristup kalibraciji nekog reprodukcijskog sustava se temelji na kolorimetrijskoj definiciji sivog balansa. Ovakav naćin daje niz prednosti u odnosu na denzitometrijsku metodu kalibracije koja onemogućava jednoznačnu definiciju optičke ravnoteže. Kolorimetrijski pristup je već testiran na većim reprodukcijskim sustavima gdje daje dobre rezultate. Ovaj rad istražuje primjenjivost ove metode na male reprodukcijske sustave (stolni pisaći) sa stajališta jednostavnosti i kvalitete. Postupak kalibracije se provodi na laserskom pisaću. Kalibracija se temelji na G7 metodi koja sivi balans definira kolorimetrijski, a krivulje prirasta rasterskih elementa za procesne boje zamjenjuje sa jedinstvenom NPDC krivuljom. Ocjena primjenjivosti se temelji na jednostanvnosti primjene i na ostvarenom poboljšanju kvalitete reprodukcije koja se određuje instrumentalno, mjerenjem kolorimetrijske razlike dobivenih rezultata sa referentnim vrijednostima. Ključne riječi: Kolorimetrija, kalibracija, reprodukcijski sustav Abstract: This paper investigates possible application of this method for calibration of the small reproduction system (desktop printer), and gives a judgment based on quality and simplicity for an end user. This method of the calibration is based upon G7 method that has the colorimetric definition of the grey balance, and eliminates ambiguous TVI curves with one NPDC curve. The judgment of applicability has been given by having in mind simplicity of use and quality of the result. The quality has been graded using the colorimetric difference between results and referent values. Key words: Colorimetry, Calibration, Reproduction system. UVOD Cilj ovog istraživanja je provjera mogućnosti i ocjena kvalitete kolorimetrijske kalibracije malog reprodukcijskog sustava. Nastojati će se provjeriti koliko je teško na ovaj način kalibrirati običan stolni printer i kakva poboljšanja će se ostvariti. Rad se temelji na usporedbi ostvarenih gradacijskih krivulja sa referentnom krivuljom. Za ovo istraživanje G7 metoda je prilagođena malom reprodukcijskom sustavu i Ova metoda je primjenjiva za bilo koji mali reprodukcijski sustav koji se temelji na 4 procesne boje. Za provođenje metode potrebno je imati spektralni fotometer, Adobe Photoshop aplikaciju i referentnu krivulju. METODA: Metoda ima nekoliko osnovnih koraka:
Priprema materijala i uređaja Ovom metodom se može kalibrirati bilo koji uređaj koji za reprodukciju koristi standardni proces sa četiri osnovne boje (CMYK). Kako na gamut uređaja utjeću boja i papir, kalibraciju treba provesti sa bojama i na papiru koje će kasnije biti u uporabi.
Uređaj treba podesiti tako da ne provodi nikakvu automatsku korekciju pri reprodukciji. Isto tako mora se isključiti bilo kakva karekcija Color Management sustava ili korekcija u samoj aplikaciji. Otiskivanje testne forme Usporedba ostvarene krivulje sa referentnom krivuljom Pomoću izmjerenih vrijednosti se izrađuje krivulja na posebnom dijagramu. Treba ucrtati ostvarene gustoće zacnjenja za pojedina polja različitih %RTV Nakon toga treba odabrati krivulju na dijagramu čija je maksimalna gustoća zacrnjenja najbliža izmjerenoj maksimalnoj gustoći zacrnjenja. Usporedba ostvarenog sivog balansa sa referentnim vrijednostima Za podešavanje sivog balansa provodi se mjerenje spektralnim fotometrom na GrayFinder testnom klinu (slika 2). Na polju 50% RTV treba odrediti točno mjesto na polju koje ima neutralan sivi ton (a* = 0, b*=-1), te se pomoću oznaka iznad i sa strane polja očita za koliko se trebaju podesiti vrijednosti magente i žute, te se te na osnovi tih vrijednosti konstruiraju krivulje za žutu i za purpurnu boju. Ukoliko se neutralno polje već nalazi u sredini sivi balans uređaja je već postignut . Ako polje nije u sredini, krivulje se konstruiraju tako da se vrijednosti određene GrayFinder poljima dodaju točki već ucrtane krivulje koja u ovom slučaju predstavlja krivulju za cijan. Kalibracija krivulja pomoću Adobe Photoshop aplikacije Nakon provedenih mjerenja, rezultati se unose u reprodukcijske krivlje pomoću Curves (slika 6.) alata u Photoshopu (Image>Adjustments>Curves). Klikom na krivulju se dodaje nova točka, a nove izlazne vrijednosti (Output) se definiraju za određene ulazne vrijednosti (Input). Treba imati na umu da su željene vrijednosti koje su određene grafičkom metodom, vrijednosti koje bi sustav trebao postizati nakon kalibracije. Kada se unesu potrebne izmjene treba pohraniti krivulje u posebni dokument, opcijom Save. Ovako pohranjenu krivulju može se naknadno primjeniti na bilo koji predložak. Svi skuplji uređaji koji se koriste za komercijalnu reprodukciju imaju snažnu programsku podršku koja među nizom drugih opcija omogućava i manipulaciju krivuljama reprodukcije. Obični stolni printeri, u pravilu, ovakvu podršku nemaju, stoga je potreban ovakav pristup. Slika 3. Curves dijalog okvir u Adobe Photoshop aplikaciji
Verifikacija kalibracije Za verifikaciju kalibracije potrebno je ponovno reproducirati testnu formu, nakon primjenjenih podešenja. Ponovno se provodi mjerenje polja potrebnih za izradu NPDC krivulje. Izrađena krivulja se mora poklapati sa referentnom krivuljom po kojoj j kalibracija izvršena. Za vizualnu verifikaciju može se otisnuti bilo koji predložak, prije i nakon primjene pohranjenih korekcijskih krivulja.
EKSPERIMENTALNI DIO Mali reprodukcijski sustav koje je u ovom istraživnju kalibriran je Xerox Phaser 6250N laserski pisać u boji koji je priključen na iMac G5 računalo (OSX 10.4.9). Uzorci su na pisać slani preko Adobe Photoshop CS aplikacije. Sve automatske korekcije sustava upravljanja bojom i u aplikaciji i na samom pisaću su bile isključene. Mjerenje je provedeno pomoću Gretag Macbeth iOne spektralnog fotometra i X-Rite ColorShop X aplikacije.
REZULTATI:
Tablica 1. Izmjerene denzitometrijske vrijednosti prije i nakom kalibrecije
Tablica 2. Izmjerene vrijednosti potrebne kolorimetrijske korekcije prije i nakom kalibrecije
DISKUSIJA REZULTATA Iz dijagrama se jasno vidi koliko ovakva metoda pomaže kod kalibracije stolnog pisaća. Nakalibrirani pisać je pokazuje djelomićnu linearnost u donjem dijelu krivulje gradacije (svijetli tonovi), međutim nakon 60% RTV vrijednosti gustoće zacrnjenja više nisu predvidljive. Grdacije CMY kanala prikazuju neku linearnost samo za najsvjetlije tonove, a sivi balans se gubi od 20% RTV. Tako da provo dominira Žuti ton, a nakon 45% RTV dominira purpurni ton.
ZAKLJUČAK Po dobivenim rezultatima može se zaključiti da ovakav pristup kalibraciji osigurava povečanje kvalitete reprodukcije. Nakon kalibracije pisać ostvaruje bolju gradaciju i neutralnost tonova. Ipak mora se napomenuti da ovakva metoda kalibracije oduzima dosta vremena i zahtjeva određenu količinu znanja i opreme. Stoga nije najbolje rješenje ukoliko korisnik zahtjeva brzinu, a ne kvalitetu. Međutim ako postoji pristup kolorimetrijskoj opremi i ako postoji volja, uz nešto truda u Photoshopu se daju napraviti korekcijske krivulje za različite papire i za različite uređaje. Ova metoda iako oduzima nešto vremena, daje jednostavnu i jeftinu metodu kalibracije uređaja, a to je osobito bitno baš za male stolne pisaće niže klase koji ne nude nikakvu alternativnu metodu kalibracije |